Δημοσίευση νέου Θέματος

Μετά από ένα συγκλονιστικό τελικό πρωταθλητές Παίδων στην ΕΚΑΣΔΥΜ οι Διόσκουροι 73-72 Αρίων στην παράταση

Μετά από ένα συγκλονιστικό τελικό οι Διόσκουροι κέρδισαν στην παράταση τον Αρίωνα και κατάκτησαν το πρωτάθλημα παίδων της ΕΚΑΣΔΥΜ

Οι συνθέσεις του τελικού:

Αρίων:  Τριανταφυλλίδης , Μουρατίδης , Καλαμαράς , Πέκος , Γουγούσης , Στογιάννης , Λαζακίδης , Λογδανίδης , Παρασχάκης , Ζησόπουλος, Παπαδόπουλος , Μαυρομάτης.

Διόσκουροι: Διαμαντόπουλος , Πατσιός , Κουνάβας, Λιάκος , Παπακωνσταντίνου , Σημανδράκος , Νεβεσκιώτης, Παπατάσιος, Λιμνίδης , Γκούμας , Καρακούλας , Στάμος

Διαιτητές: Λυγούρας- Σταμπουλής

Ξεκίνησε ο τελικός

Στο3ο λεπτό οι Διόοκουροι προηγούνται 5-4

Στο 7ο Αρίων- Διόσκουροι 8-12

Στο 8ο Αρίων-Διόσκουροι 10-16

Με 4 πόντους του Παρασχάκη ο Αρίων μειώνει 14-16 που είναι το σκορ του 1ου δεκαλέπτου

Αρίων:  Τριανταφυλλίδης , Μουρατίδης 2 , Καλαμαράς , Πέκος , Γουγούσης 4 , Στογιάννης 2 , Λαζακίδης 2 , Λογδανίδης , Παρασχάκης 4 (1) , Ζησόπουλος, Παπαδόπουλος , Μαυρομάτης.

Διόσκουροι: Διαμαντόπουλος , Πατσιός 5 (1) , Κουνάβας, Λιάκος 2 , Παπακωνσταντίνου , Σημανδράκος , Νεβεσκιώτης, Παπατάσιος, Λιμνίδης , Γκούμας , Καρακούλας 9 , Στάμος

Ξεκίνησε το 2ο δεκάλεπτο και ο Παρασχάκης με νέο καλάθι ισοφαρίζει 16-16

Με τρίποντο από τον Λιμνίδη και καλάθι στον αιφνιδιασμό από τον Στάμο οι Διόσκουροι προηγούνται 23-18 με 6:54 για το τέλος

Με καλάθι του Καρακούλα οι Διόσκουροι προηγούνται 29-20 στο 15ο

Με 5 γρήγορους πόντου ο Αρίων μειώνει 29-25 4 λεπτά πριν το ημίχρονο

Ασταμάτητος ο Καρακούλας με 15 πόντους και 33-25 οι Διόσκουροι 2 λεπτά πριν το τέλος του 2ου δεκαλέπτου και το ημίχρονο.

1:08 για το ημίχρονο 34-25

Ημίχρονο στην Λευκόβρυση οι Διόσκουροι προηγούνται με 10 36-26

Αρίων:  Τριανταφυλλίδης 2 , Μουρατίδης 4 , Καλαμάρας , Πέκος 2 , Γουγούσης 4 , Στογιάννης 5 (1) , Λαζακίδης 3 , Λογδανίδης , Παρασχάκης 9 (2) , Ζησόπουλος, Παπαδόπουλος , Μαυρομάτης.

Διόσκουροι: Διαμαντόπουλος 1 , Πατσιός 9 (1) , Κουνάβας, Λιάκος 4 , Παπακωνσταντίνου , Σημανδράκος , Νεβεσκιώτης, Παπατάσιος, Λιμνίδης 3 (1) , Γκούμας 2 , Καρακούλας 15 , Στάμος 2

Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο

Με 4 πόντους του Γουγούση το σκορ έγινε 30-36 στο 21ο

Ο Αρίωνε μειώνει 36-32 αλλά ο Γουγούσης χρεώνεται με 4ο φάουλ (μάλλον του έγινε) ο πάγκος του Αρίωνα χρεώνεται τεχνική ποινή και ο Πάτσιος με τη βολή κάνει το σκορ 37-32 στο 23ο

Ο Αρίων έχει μπει καλύτερα έχει μειώσει παίζοντας καλή άμυνα και δείχνει να το πιστεύει.

Τρίποντο Λαζακίδης 9-1 σερί ο Αρίων και 35-37.

Οι Διόσκουροι είναι 5:30  λεπτά χωρίς καλάθι και το σκορ στο 35-37

Ο Αρίων πέρασε μπροστά 40-39 αλλά οι Διόσκουροι ανάκτησαν προβάδισμα με 42-40 στο 28ο

Ο Πατσιός με τρίποντο έκανε το 42-47 45΄΄ πριν το δεκάλεπτο αλλά ο Λαζακίδης με καλάθι και φάουλ έκανε το 45-47

Ο Τριανταφυλλίδης με τρίποντο ισοφαρίζει 48-48 που είναι και σκορ δεκαλέπτου.

Πάμε σε ένα συγκλονιστικό τελευταίο δεκάλεπτο

Αρχίζει το 4ο δεκάλεπτο

Αρίων-Διόσκουροι

48-50

51-50

Ο Αρίων έχει το μομέντουμ και παίζει πολύ καλή άμυνα αλλά χάνει ευκαιρίες να μεγαλώσει τη διαφορά με 7:13 για το τέλος

51-52 ενώ ο Αρίων έχει ώρα να σκοράρει σε ένα νευρικό 4ο δεκάλεπτο

54-54 στο 35ο αλλά 5ο φάουλ για τον Γουγούση του Αρίωνα

Τρίποντο ο Καρακούλας και 54-57 4:19 για το τέλος

Στογιάννης 3ποντο 57-57 στο 36ο

Λογδανίδης και 59-57 για τον Αρίων στο 37ο

Λαζακίδης και 61-58 με 2:20 για το τέλος

1:56 για την λήξη τάϊμ- άουτ οι Διόσκουροι που έχουν και την μπάλα με το σκορ στο 61-58

Ο Διαμαντόπουλος με 3ποντο ισοφάρισε 1:44 (Ο Αρίων έχει συμπληρώσει τα φάουλ οι Διόσκουροι έχουν μόνο 1)